Krásný den všem!
Máme pro vás přichystaný malý seriál, který přinese pár základních informací o tom, jaký může být „druhý život textilu“.
Spousta z vás ví, že v našem Obchůdku Koloběh můžete najít oblečení z druhé ruky, jehož prodej podpoří zaměstnávání lidí se znevýhodněním. A co se neprodá, putuje dále na recyklaci textilu. A proč oblečení posíláme dál? Aby nekončilo na skládkách.
Recyklace textilu je standardně velmi komplikovaná. Ovšem není zcela nemožná. Skutečně se ale bohužel zrecykluje jen minimum textilních materiálů. Další malá část se znovu použije. Naprostá většina, kolem 90 % končí nenávratně ve skládkách a ve spalovnách.
Jen v roce 2015 bylo celosvětově vyrobeno více než 100 miliard oděvů, 60 % z toho skončilo na skládce ještě týž rok (zdroj Redress, 2016). Tento trend neustále pokračuje. Oblečení je vnímáno jako spotřební zboží a často odkládáno po pár použitích. Většina lidí má přeplněné šatníky a neví, kam s oblečením, které je ještě v dobrém stavu, ale již ho nenosí. V případě, že oblečení vyhodíme do koše, putuje jako součást komunálního odpadu na skládku nebo do spalovny. Rozklad oblečení poté uvolňuje metan a přispívá k tvorbě skleníkových plynů. V České republice tvoří textilní a oděvní složky v komunálním odpadu asi 6 %, tudíž 200 000 tun (zdroj ČSÚ).
Naše činnosti v Koloběhu pomáhá tento trend mírnit. Lidé mají díky naší činnosti možnost dát textilu druhý život – darovat ho a nebo naopak si nakoupit oblečení z druhé ruky u nás v obchodě a ještě výtěžek podpoří zaměstnávání lidí s handicapem, anebo je textil poslán dále a využit na další zpracování. Díky našemu Koloběhu neskončí na skládkách cca 2,5 tuny textilu ročně. A z toho máme fakt radost
Zaujalo vás to? Tak se těšte na další díl série Recyklace textilu už za pár dní
15. 3. 2022
Minule jsme si řekli něco málo o tom, jak Koloběh funguje a proč je důležité, pokud to jde, nevyhazovat zbytečně textil do komunálního odpadu. Ale kam ho teda vyhodit? A co se s ním dál děje?
!Příště si povíme něco o tom, co se děje přímo s textilním odpadem!
21.3.2022
V našem malém seriálu musíme zmínit i to, jak se recykluje oblečení, které už se opravdu nedá nosit. Jak tedy zlikvidovat textilní odpad? Půjčíme si informace ze stránky https://www.trideniodpadu.cz/jak-se-recykluje-textil.
„Samotná likvidace textilu je komplikovaná zejména z důvodu druhové různorodosti. Oblečení se vyrábí z různých materiálů. Mnohdy jsou na ušití jednoho kusu použity různé materiály (například podšívky, lemy, apod). Navíc v laciné konfekci není často obsažena čistá bavlna. K tomu je většina oblečení vybavena knoflíky, zipy, sponami a dalšími netextilními doplňky. A velká část textilu obsahuje chemická barviva a aditiva. Jedná se tedy o velmi nehomogenní materiál. Aby byla recyklace rentabilní, je třeba tyto doplňky (stejně jako nerecyklovatelné druhy textilií a materiálů) odstraňovat, a k samotnému procesu recyklace připustit jen ty použitelné. To se děje na třídící lince. Pak následuje rozdrásání textilu ve stroji vybaveném páracími noži. Vznikne různorodá směs všemožných barev. Z toho je jasné, že další využití bude směřovat k výrobkům nižší kvality. Nicméně nízká estetická kvalita nemusí nezbytně znamenat nižší využitelnost. Tento materiál (po dalších úpravách) nachází uplatnění při výrobě izolací (bandáže) zejména vodovodních a odpadních vedení. Jistě znáte ty šedivé kusy, kterými jsou tyto roury obalené, aby je chránily jak mechanicky tak tepelně (byť se nejedná o primární tepelnou izolaci). Dále se z tohoto recyklátu vyrábějí v některých zemích izolační desky, kdy se recyklovaný textil lisuje a slouží jako jednoduchá izolace. Recyklát se někdy využívá jako výplně. Například v sedadlech automobilů, vlaků nebo letadel. Zde je však požadavek na jednodruhový recyklát – tedy cucky ze stejného materiálu. To vše komplikuje. Dalším použití je v klasických čisticích hadrech. Na ně se použije zbytkový textil, který se jen nařeže. Jednodruhový bavlněný starý textil je možné po rozcupování využít jako materiál k výrobě lepenky na střechy, prachovek nebo zátěžových koberců.“
4.4.2022
Víte, co je to polyester? Tento název často uvidíte na cedulkách vašeho oblečení …
Takže: Polyester je syntetické PET vlákno.
„Polyester se poprvé objevil v roce 1941 a je jedním z nejznámějších syntetických vláken používaných v módním průmyslu. Mezi textilními materiály má 60% zastoupení a přibližně 90 % našeho oblečení obsahuje některý ze syntetických materiálů, jako je nylon, akryl nebo polyester. Polyester se vyrábí z derivátu ropy a kyseliny tereftalové. Jeden z hlavních problémů polyesteru vzniká již při jeho výrobě, kdy se spotřebuje značné množství vody, a to zejména na ochlazení výrobního procesu. Výroba polyesteru spotřebuje nejvíce energie ze všech textilních vláken, a vyprodukuje až 9,5 kg emisí CO2 na tunu vláken. Polyester se tak výrazně podílí na znečištění životního prostředí. Odhaduje se, že již bylo vyrobeno přes 8300 milionů metrických tun plastu. Výroba recyklovaného polyesteru je naštěstí mnohem šetrnější. Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklovaných zdrojů, jako jsou typicky PET lahve, polyesterový odpad, vyhozené oblečení z polyesterových vláken nebo také staré rybářské sítě, které byly vyloveny z oceánů.“ (Zdroj a citace: https://www.merchyou.com/cz/blog/recyklovany-polyester)
Taky máte chuť si koupit oblečení z biobavlny?
Stojí to za zamyšlení. A nebo vyrazte k nám do Koloběhu a tam si vyhlédněte něco supr trupr z druhé ruky
12.4.2022
Jedna z firem, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, je společnost Potex.cz
Dovolujeme si zde půjčit jednu jejich infografiku, abyste si dokázali představit, co se z věcí, které máte doma, může vyrobit dál.
Jsme moc rádi, že někdo takovou práci dělá. To my už neumíme. Ale co díky Vám umíme, je mít obchod plný pěkných věcí z druhé ruky, které udělají radost někomu dalšímu. A jejich prodej podpoří pracovní místa pro zdravotně znevýhodněné. Za nás supr!